Η Εθνική Ανδρών συνεχίζει την πορεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ασίας με έναν πολύ δύσκολο αγώνα, εναντίον του μεγάλου φαβορί της διοργάνωσης, που δεν είναι άλλο από τις ΗΠΑ.
Ασφαλώς, μοιάζει απίθανο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να διεκδικήσει τη νίκη στην αναμέτρηση αυτή, αφού η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών είναι πανίσχυρη. Ο πρωταρχικός μας στόχος είναι η πρόκριση στην επόμενη φάση, άλλωστε, πράγμα που μπορούμε να πετύχουμε κερδίζοντας τη Νέα Ζηλανδία, την Τετάρτη, 30 Αυγούστου.
Στόχος της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη σε ένα τέτοιο ματς θα μπορούσε να είναι να παρουσιάσει όσο το δυνατόν καλύτερο πρόσωπο στην άμυνα στο 5 εναντίον 5 και στην επίθεση να κυκλοφορήσει την μπάλα για να δημιουργήσει όσο καλύτερα σουτ μπορεί. Είναι σημαντικό η ψυχολογία της ομάδας να παραμείνει σε καλά επίπεδα, ώστε να πάμε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι στο ματς-τελικό με τη Νέα Ζηλανδία και να προκριθούμε στην επόμενη φάση.
Ο αγώνας της Εθνικής με τις ΗΠΑ ξεκινά στις 15:40 ώρα Ελλάδος και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1 και το Novasports Start.