Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε ο αγώνας μεταξύ Πάτραι και Κεραυνού Αγ. Βασιλείου στο γήπεδο των Προσφυγικών. Μπροστά σε αρκετούς φίλους του ποδοσφαίρου, που δημιούργησαν ζεστή ατμόσφαιρα στο ματς, οι «πράσινοι» πήραν εύκολα τη νίκη (4-1) και συνδύασαν την επιστροφή τους στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΑ με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση.
Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να τελειώσουν το ματς πριν καν αυτό αρχίσει, καθώς στο 20ο λεπτό βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 3-0! Ο Σουγλέρης άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό και 3 λεπτά αργότερα έκανε και το 2-0. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός του Κεραυνού ολοκληρώθηκε στο 20′, με σκόρερ τον Λεγάτο, ο οποίος «αέρα» 3 τερμάτων στην ομάδα του. Έκτοτε, η ομάδα του Αγ. Βασιλείου προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και μείωσε στο 40′. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, ο Κεραυνός προσπάθησε να πετύχει άλλο ένα γκολ για να μπει ξανά στο ματς, όμως τελικά ο Σουγλέρης ήταν αυτός που βρήκε ξανά δίχτυα στο 88′, ολοκληρώνοντας το χατ – τρικ του.