Μετά την προσθήκη του Φραν Βέλεθ, ο Άρης ανακοίνωσε ακόμα μια μεταγραφή. Οι «κίτρινοι» ανακοίνωσαν το βράδυ της Παρασκευής την απόκτηση του Σάπι Σουλεϊμάνοφ, με μορφή δανεισμό από την Κράσνονταρ. Ο 25χρονος Ρώσος επιθετικός, έρχεται για να βοηθήσει την ομάδα του Άκη Μάντζιου, η οποία ξεκίνησε άσχημα τη σεζόν και θέλει να πάρει σιγά σιγά τα πάνω της, για να μη μείνει πίσω στο πρωτάθλημα της Superleague.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ Άρης:
Η ΠΑΕ ΑΡΗΣ ανακοινώνει την απόκτηση του Magomed-Shapi Suleymanov με τη μορφή δανεισμού για έναν χρόνο από την ρωσική Krasnodar (με οψιόν αγοράς το καλοκαίρι του 2024).
Ο Magomed-Shapi Kamilyevich Suleymanov, όπως είναι το πλήρες όνομά του, γεννήθηκε στις 16 Δεκεμβρίου 1999 στην πόλη Makhachkala.
Ο 23χρονος διεθνής πλάγιος μεσοεπιθετικός, που ξεκίνησε να παίζει ποδόσφαιρο στις ακαδημίες της ομώνυμης ομάδας της πόλης του, έχει συνδέσει το όνομά του με την Krasnodar, φορώντας αρχικά τη φανέλα της δεύτερης ομάδας (Krasnodar 2) με συνολικό απολογισμό 55 συμμετοχές, 13 γκολ και 12 ασίστ και μετέπειτα της πρώτης, καταγράφοντας συνολικά 124 συμμετοχές, 23 γκολ, 8 ασίστ.
Τη σεζόν 2021-’22 παραχωρήθηκε δανεικός στην τουρκική Giresunspor (32 συμμετοχές, 3 γκολ και 3 ασίστ) και την επόμενη αγωνιστική περίοδο –επίσης με τη μορφή δανεισμού- στην ισραηλινή Hapoel Be’er Sheva (35 συμμετοχές, 5 γκολ και 6 ασίστ).
Ο Magomed-Shapi Suleymanov είναι διεθνής με τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα U16, U17, U18, U19 και U21 της Ρωσίας.