Αν και ακόμα δεν έχει παρθεί η τελική απόφαση και δεν έχει οριστικοποιηθεί το format της νέας Superleague 2, το πιθανότερο σενάριο είναι πως θα πορευτούμε με το μοντέλο των δύο ομίλων, έναν στον Νότο και έναν στον Βορρά, που θα απαρτίζονται από 10 ομάδες, χωρισμένες με γεωγραφικά κριτήρια. Σε περίπτωση που τελικά δεν πάμε σε έναν ενιαίο όμιλο, τότε τα δύο γκρουπ αναμένεται να χωριστούν ως εξής:
Νότος: Παναχαϊκή, Κηφισιά, Καλαμάτα, Χανιά, Ιωνικός, Ηλιούπολη, Αιγάλεω, ΑΕΚ Β’, Πανιώνιος, Παναργειακός
Βορράς: Λάρισα, ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής, Διαγόρας Ρόδου, Μακεδονικός, Νίκη Βόλου, Καβάλα, Καμπανιακός, ΠΑΟΚ Β’, Εθνικός Ν. Κεραμιδίου