Νικηφόρα ξεκίνησε τα φιλικά της η Εθνική Ελλάδος, αφού επικράτησε με 91-98 της Σλοβενίας, στην Λιουμπλιάνα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα λόγω της δημιουργίας του Doncic και της ικανότητας των Σλοβένων να ανοίγουν το γήπεδο με την ταυτόχρονη παρουσία πολλών σουτέρ στο παρκέ, αλλά στην τελευταία περίοδο έδειξε πολύ ενθαρρυντικά στοιχεία στον τομέα αυτό. Με βασικά χαρακτηριστικά την ομαδικότητα και την ενέργεια, το πρώτο δείγμα του συνόλου του Δημήτρη Ιτούδη ήταν θετικό.
Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκουν σκορ στο σετ παιχνίδι έπειτα από μεγάλες επιθέσεις, χωρίς να ανοίξει ο ρυθμός. Από πλευράς Εθνικής Ελλάδος, ο Ντίνος Μήτογλου ξεκίνησε ορεξάτος, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε καλή σωματική κατάσταση, παρά τη μακροχρόνια αποχή του. Αξίζει να σημειώσουμε πως παρά την παρουσία του Thomas Walkup και του Κώστα Παπανικολάου στην αρχική πεντάδα, την αποστολή του μαρκαρίσματος του Doncic ανέλαβε ο Λαρεντζάκης. Η ελληνική ομάδα έδειξε διάθεση να περάσει στο χαμηλό ποστ την μπάλα στο σετ παιχνίδι έχοντας αρκετά καλή αποτελεσματικότητα, αλλά χάρη στο επιθετικό υπερόπλο που λέγεται Luka Doncic, η Σλοβενία έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 29-22. Η εθνική μας έδειξε πολλή διάθεση για δυνατές επαφές στην άμυνα, γεγονός που οδήγησε σε πολλές εκτελεσμένες βολές για τους Σλοβένους.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με δίδυμο ψηλών Μήτογλου-Θανάση Αντετοκούνμπο, η εθνική μας στράφηκε περισσότερο στο pick and roll ως κεντρικό άξονα δημιουργίας, με τον δεύτερο να γίνεται άμεσα σημείο αναφοράς (από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν αντικατέστησε το Γιώργο Παπαγιάννη) χάρη στην ενέργειά του. Ωστόσο, αντικαταστάθηκε πριν τα μισά της περιόδου από τον Τσαλμπούρη, λόγω ενός χτυπήματος στο πρόσωπο, που δεν αποδείχθηκε σοβαρό. Στην άμυνα επιχειρήσαμε να πιέσουμε περισσότερο και σε όλο το γήπεδο, με ανάμεικτα αποτελέσματα. Η Σλοβενία προηγήθηκε με 41-31 στα μέσα του δεκαλέπτου, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει time-out. Μετά από αυτό η εθνική μας είχε διαδοχικές καλές άμυνες, τις οποίες μετουσίωση και σε πόντους στον αιφνιδιασμό, κάνοντας σερί 9-0, το οποίο διακόπηκε από τρίποντο του Cancar. Η τελευταία κατοχή του ημιχρόνου βρήκε τον Γιώργο Παπαγιάννη να μαρκάρει τον Luka Doncic έπειτα από αλλαγή. Ο Έλληνας ψηλός έκανε εξαιρετική δουλειά, οδηγώντας σε air ball τον Σλοβένο superstar, με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 49-43.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Λούντζης πήρε τη θέση του Λαρεντζάκη, τόσο στην αρχική πεντάδα, όσο και στο μαρκάρισμα του Doncic. Η εθνική μας ισοφάρισε με δυο τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου και προηγήθηκε με ένα ακόμη του Walkup. Στα μέσα του δεκαλέπτου, το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60, με τον Παπανικολάου να έχει πέντε εύστοχα τρίποντα, σε ισάριθμες προσπάθειες. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να ανταλλάσσουν καλάθια μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, του οποίο βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 71-73. Βασικός άξονας του παιχνιδιού μας παρέμεινε η υψηλή ενέργεια, αλλά η άμυνά μας δεν ήταν όσο αποτελεσματική θα θέλαμε.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς συνέχισε να έχει την ίδια εικόνα, με υψηλό ρυθμό και καλά ποσοστά από τις δυο ομάδες. Χαρακτηριστικό είναι το 50% που είχαμε στο τρίποντο, έπειτα από 32 λεπτά αγώνα. Στη συνέχεια όμως πάγωσε ο ρυθμός, με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν καλές εκτελέσεις «στο πέντε εναντίον πέντε». Με κάτι λιγότερο από 6 λεπτά να απομένουν για το τέλος, ο Doncic πέρασε και πάλι στο παρκέ, για να δώσει επιθετική ώθηση. Η εθνική μας ωστόσο, αμύνθηκε εξαιρετικά απέναντι στο μεγάλο αστέρι της Σλοβενίας, σε τρεις διαδοχικές κατοχές. Η άμυνα με αλλαγές συνέχισε να έχει θετικά αποτελέσματα, τα οποία όμως δεν εξαργυρώσαμε με καλές επιθετικές κατοχές, ώστε να χτίσουμε διαφορά. Η επίθεση έδωσε όμως αρκετά ώστε να προηγούμαστε με πέντε πόντους, 1:09 πριν το τέλος. Ένα τρίποντο μετά από προσωπική φάση του Thomas Walkup με 29 δευτερόλεπτα για τη λήξη σφράγισε τη νίκη για την εθνική Ελλάδος. Το τελικό σκορ ήταν 91-98, έπειτα από μια εύστοχη βολή του Doncic.